Головна / Публікації та новини / Українців змусять показати кишені. Чи допоможе загальне декларування Україні?

публікації та новини

 • Підзаголовок
 • Українців змусять показати кишені. Чи допоможе загальне декларування Україні?

  Май - 13 - 2019

  Команда новообраного Президента України Володимира Зеленського вже оприлюднила свої перші кроки в економічній політиці. Серед них: як і амністія капіталу, простіше кажучи, — добровільна можливість вивести з тіні і без зайвих питань від держави свої активи, заплативши невеликий відсоток від їхньої оціночної вартості, так і загальне електронне декларування населення. Як це може працювати на практиці?

  Що хочуть запровадити?
  За словами радника Володимира Зеленського з економіки, фінансів та податкових питань Данила Гетьманцева, вже розроблено законопроект, який передбачає обов’язкове декларування доходів і майна всього населення, за винятком бюджетників. А 8 травня, у день свого офіційного призначення, цю ініціативу підтримав і новий голова Податкової служби Сергій Верланов.

  Таким чином в уряді планують нівелювати можливість ухилення від оподаткування великого бізнесу і олігархів: «Як? Автоматичний обмін податковою інформацією, реальні зміни на митниці, відповідальність за незаконне збагачення і т. д. Це — великими мазками. Велосипед ніхто не винаходить. Усі ці заходи відомі. Потрібна лише політична воля їх реалізувати «, — зазначив Гетманцев.

  При цьому він додав, що від загального декларування планується звільнити тих громадян, які отримують доходи винятково від держави. Мова, у тому числі, йде про непрацюючих пенсіонерів.

  Що ж стосується громадян, які працюють за кордоном, Гетманцев уточнив: їх не будуть зобов’язувати декларувати доходи, так як вони платили податки не в Україні. «Загальне декларування за нашою пропозицією не стосується тих, хто отримує доходи тільки від держави. У ньому просто немає сенсу. Якщо такий платник податків не подає декларацію, він підтверджує, що ніяких інших доходів у нього немає. Можливо, для когось це буде новиною , але подавати декларацію — це наш з вами конституційний обов’язок «, — написав Гетманцев на своїй сторінці в Facebook.

  Він підкреслив, що в планах команди Зеленського немає так званих непрямих методів контролю (за витратами), а значить, звітувати перед податківцями звідки взялися гроші на дорогі покупки не доведеться. «Податкові методи непрямого контролю я не тільки не підтримую, але навіть не згадую», — написав Гетманцев.

  Що стосується податкової амністії, то вона, за його словами, буде стосуватися «усіх, але не чиновників», тому що вони «вже давно вивели свої капітали і подають електронні декларації». Він також підкреслив, що в проекті закону написано, що на доходи, отримані злочинним шляхом, амністія не поширюється.

  Залізуть в кишеню?
  Самого законопроекту про загальне декларування доходів, на який посилається Гетманцев, у вільному доступі поки немає. Але ідея загального декларування та амністії капіталу, які в теорії покликані побороти корупцію і вивести економіку з тіні, обговорювалася в Україні багато разів. Цього разу у експертів також є скептицизм. «Виходячи із заяви Гетманцева, можна зробити висновок, що мова йде про амністію капіталу і загальне декларування доходів для всіх. Але це не спрацює. Зрозуміло, що таким чином влада хоче підвищити податкові надходження, але в цьому питанні порушена пріоритетність. Чому людина, яка не довіряє державі, повинна перед цією ж державою розкриватися? Особливо, коли бюджетні гроші витрачаються неефективно або і зовсім розкрадаються «, — сказав «Вістям»економіст Віктор Скаршевський.

  За його словами, усі попередні ініціативи, які стосувалися впровадження загального декларування, містили норми вже згаданого непрямого контролю. «Інакше просто немає можливості простимулювати населення показати всі доходи. Адже якщо людина отримує зарплату в конверті, вона просто може не вносити її в декларацію. Тому, ймовірно, що в разі підтримки цієї ініціативи непрямі методи все-таки з’являться. А це може бути і звірка за витратами банківських карт, і доноси сусідів «, — міркує Скаршевський.

  До речі, загальне декларування в якості контролю реальних доходів населення застосовується в багатьох країнах — у США, Німеччині, Франції, Швеції, Фінляндії, Данії, Австралії, Чехії, Італії, Новій Зеландії, Сінгапурі, Швейцарії та Чилі. Але при цьому, як каже Скаршевський, у кожній окремо взятій країні передбачаються податкові пільги і вичитування. «Загальне декларування працює в багатьох країнах, де є довіра до державних інститутів. Адже секрет успіху декларування в тих країнах, де воно є, криється в тому, що люди самі зацікавлені показувати свої декларації, адже можуть розраховувати на компенсацію з бюджету сплачених податків на освіту або медицину. Ще один важливий момент західної практики: фізичні особи не повинні подавати декларацію, якщо їхні доходи не перевищують певну, вільну від оподаткування суму. Для Німеччини це € 9 тис. на рік, що на наші гроші становить 22 тис. грн на місяць, у Польщі і Чехії — це еквівалент 3 тис. грн на місяць. І якщо громадянин заробляє менше цієї суми, то йому не те що декларацію подавати не потрібно, він навіть податки платити не повинен. В Україна ж неоподатковуваний мінімум становить 17 грн. Це означає, що перед тим як впроваджувати декларування, варто привести до ладу податкову систему і визначити систему відрахувань на медицину, освіту та ін., як це реалізовано в західних країнах «, — резюмував Скаршевський.

  «Україна ще не готова»
  Що ж стосується амністії капіталів, то, на думку експертів, простому населенню і країні цей крок мало що дасть. Як зазначає економіст Андрій Новак, з її допомогою влада розраховує повернути в країну ті капітали, які були виведені за кордон. «Щоб їх легалізувати і було запропоновано заплатити з них 5% податку. Але я думаю, ця ідея не матиме ніякого ефекту. Тому що багато бізнесменів і так вже в більшості своїй легалізували свої капітали і називати їх незаконними вже не можна», — відзначає Новак. Як приклад експерти наводять досвід Грузії, де в 2005 році була проведена амністія капіталів під 1%. Тоді планувалося, що в країну вдасться повернути близько $ 4 млн. Але в підсумку в державну казну надійшло лише $ 35 тис.

  Загалом, як кажуть експерти, амністія капіталів, як і загальне декларування, — річ потрібна, але передчасна. «Усі ми розуміємо, що бюджет витрачається неефективно, а часом просто розкрадається. У такій ситуації платити податки навряд чи хтось захоче. До того ж, усі чомусь забувають про величезні адміністративні витрати, які потрібні на утримання тих же баз або податківців. Логічніше було б почати з реформування податкової політики і визначення чітких правил гри, які будуть зрозумілі для платників податків. У нас дуже складна податкова система. Держава забирає 1,5% військового збору, 22% ЄСВ, більше 18% ПДВ, плюс 20% з кожної витраченої гривні … А натомість ми отримуємо лише нові корупційні скандали. Я думаю, що найближчі десять років Україна до цього не готова «, — висловлює «Вістям»свою думку адвокат Сергій Войченко.

  Автор: Антон Дранник

  Посилання на першоджерело: https://vesti-ukr.com/strana/336098-ukraintsev-zastavjat-pokazat-karman-pomozhet-li-vseobshchee-deklarirovanie-ukraine

  Поділитися

  Коментарі

 • Підзаголовок
 • Обсуждение закрыто.