Головна / Публікації та новини / ДЕФОЛТНИЙ КУРС ВАЛЮТИ У ПОМИРАЮЧІЙ ЕКОНОМІЦІ

публікації та новини

 • Підзаголовок
 • ДЕФОЛТНИЙ КУРС ВАЛЮТИ У ПОМИРАЮЧІЙ ЕКОНОМІЦІ

  Апр - 08 - 2020

  Сьогодні українське керівництво під тиском ззовні директивно заборонило роботу практично всієї галузі послуг, прикриваючись міркуваннями нібито боротьби з коронавірусом. У підсумку, сектор економіки, що забезпечує 60% ВВП, вимкнений із господарського циклу. Крім того, обмеження торкнулися також і роботи фізичної економіки, що ще більш звузило її валовий обсяг.

  До недавнього березневого скорочення потреби господарського життя обслуговував певний обсяг грошової маси (Грошова маса в Україні в лютому 2020 року — 1 трлн 477,769 млрд грн., дані грошово-кредитної статистики, оприлюднені на сайті НБУ). Потреби виробництва і споживання у грошах задовольнялися хоч і не повністю, але вся фінансова система перебувала в хиткій динамічній рівновазі, при сталому за останній час курсу гривні –  24 грн. за долар.

  Але після скорочення економіки в фізичному сенсі, коли тисячі господарюючих суб’єктів призупинили роботу, відповідно в країні зменшилася потреба в грошах для виплати зарплат і для здійснення покупок, так як недоотримані зарплати не понесли в торгівлю і громадське харчування, які були закриті рішенням уряду. У економіці природним чином утворився надлишок грошової маси, який керівництво країни не вигадало куди направити із толком, а тому він сам собою відправився по двом потокам, підкоряючись магічній руці ринку:

  1. На споживчий ринок
  2. На валютний ринок.

  У результаті чого підскочили споживчі ціни і впав курс гривні. Новою точкою рівноваги стала позначка 27 грн. за дол.

  Ну, а те, як справи йтимуть далі, залежить від того, чи отримає Україна кредит МВФ чи ні?

  Якщо не отримає, то НБУ стане активніше емітувати гривню і направляти її на покриття дефіциту бюджету. В існуючій моделі економіки (відкрита і ультра-відрегульована), без заявленого траншу МВФ практично неможливо уникнути суверенного дефолту. Якщо ж МВФ з політичних мотивів кредитування України не продовжить, то уряд буде змушений так чи інакше відкладати виплати кредиторам на більш пізній термін. Де-факто – це буде дефолтом. Де-юре – можуть знайти  більш м’яку назву цього.

  При такому розвитку подій курс гривні стрімко впаде і в принципі може прийти у рівновагу на рівні 54 грн. за дол. – це курс дефолту, який неофіційно прийнято розраховувати шляхом ділення грошової маси на обсяг ЗВР.

  Якщо ж кредит дадуть, то українське керівництво зможе підтримувати курс валюти ще деякий час, продаючи долари на валютному ринку. Однак, при існуючій моделі, економіка не відновить свій обсяг, так як безгрошів’я бізнесу і населення унеможливлює відновлення попиту. Після зняття карантину він хоч і відновиться, але лише частково і не відразу. Та й частину нових доходів населення змушене буде направити на погашення боргів, які накопичилися за комунальні послуги і кредити, що ніяк не сприяє зростанню економіки. Комунальні монополісти, отримані у населення гроші конвертують і виведуть в офшори. А банки, що б з ними не робили, національну економіку дешевими грошима не кредитують, і не збираються.

  Судячи з пануючого в НБУ і українському керівництві забобонному відношенні до грошової емісії, як до вселенського зла, цей інструмент також не буде задіяно для відновлення економіки. Отримана ж від МВФ валюта буде дуже швидко витрачена на погашення старих боргів держави перед зарубіжними кредиторами.

  Однак, усталена грошова рівновага на сьогоднішньому рівні буде зберігатися до тих пір, поки у Нацбанку будуть долари з траншу МВФ. Проте НБУ не піде на розширення грошової пропозиції, побоюючись інфляції. А в уряду України, який навіть і не уявляє, як можна управляти національною економікою директивно і самостійно, не стане розуму запропонувати якісь великі промислові проекти, здатні динамічно зв’язати додаткову грошову масу і перетворити її у відсоток зростання ВВП, навіть якби НБУ і погодився надрукувати додаткову грошову масу.

  Окрім того, якщо навіть НБУ і готовий буде емітувати гроші під національні промислові проекти, ці проекти нікому очолити. Додаткова грошова маса тут же буде розкрадена і скинута на валютний ринок, що тут же призведе до падіння курсу гривні до ВКВ.

  Тому, економіка буде стагнувати, а НБУ, сидячи на друкарському верстаті, буде зрізати грошову пропозицію до нуля, бо не знає, як працювати з емісійними грошовими інструментами. А без грошей неможливо створювати і розширювати бізнес, наймати персонал і платити зарплату.

  Тобто, українська економіка буде продовжувати падати, люди масово бідніти, а бізнес тліти в умовах біля нульової рентабельності з тенденцією до банкрутства.

  І як тільки кредитні гроші МВФ будуть розбазарені, Україна знову зіткнеться з проблемою, яку безуспішно вирішує сьогодні шляхом позики у МВФ, погодившись на демпінговий розпродаж землі і остаточну велику приватизацію. Але, якщо сьогодні є хоч примарний шанс отримати кредит і заткнути дірки в днищі, то через півроку такої можливості вже не буде, як і кредиту МВФ. Не виключено, що при збереженні сьогоднішніх темпів деглобалізації, і самого МВФ через півроку вже не буде.

  Тому, прогноз такий:

  Якщо з МВФ не домовимося, то вже в квітні гривня почне демонструвати падіння. Але у будь-якому випадку в квітні НБУ ще в змозі утримати національну валюту в коридорі 28-30 грн за дол. Проте, сам по собі курс не має смислового значення. Все питання в тому, у якому напрямку буде рухатися економіка – вгору чи вниз. А це в найменшій мірі залежить від курсу валюти та інфляції. Однак, курс валют і показник індексу інфляції служать показниками економічного зростання або падіння. Справа в тому, що справжнє і стійке економічне зростання неможливе без постійного збільшення реальної грошової маси в економіці, що, в будь-якому випадку, збільшить в країні інфляцію до помірних величин — 10-15%. І з цим треба змиритися, бо економічне зростання в ліберальній моделі економіки неможливе без зростання індексу цін. А НБУ і уряд на перше місце ставлять боротьбу з інфляцією шляхом утримання грошової маси, але придушити зростання цін все одно не можуть, бо не усвідомлюють його природу.

  Якщо ж буде офіційно оголошена відмова українського уряду платити за своїми борговими зобов’язаннями, то гривня прискорить зниження своєї вартості. Але і в цьому випадку падіння її курсу не повинно бути стрімким. Найімовірніше, при наявності ознак суверенного банкрутства країни, курс гривні впаде до 35-38 грн. за дол. протягом кількох місяців.

  З іншого боку, якість державного управління на Україні таке, що ніхто не здивується навіть найбільш похмурому сценарію, коли гривня впаде до дефолтного курсу 50-55 за долар. Однак, це перспектива, скоріше, другої половини року!

  ПРАКТИЧНЕ:

  ЗВР України — 26,6 мрд дол  https://index.minfin.com.ua/finance/assets/

  Розрахунковий курс дефолту — Грошова Маса \ ЗВР = 54грн

  Курс долара сьогодні — 28 грн.

  Поділитися

  Коментарі

 • Підзаголовок
 • Обсуждение закрыто.